Atkritumu poligons "Getliņi". (Foto: Ieva Leiniša/LETA)

Situācija atkritumu poligonos drūma - teju pusi atkritumu tā arī nepārstrādā

Bizness un ekonomika
11. jūnijā 12:28 2024. gada 11. jūnijā 12:28
 
Biznesa
nodaļa
| Jauns.lv
Valsts vides dienests (VVD) 2023. gadā veicis pārbaudes visos desmit cieto sadzīves atkritumu poligonos. Kā liecina pārbaužu rezultāti, apglabāto atkritumu īpatsvars pret poligonā pieņemtajiem atkritumiem saglabājās būtiskā apjomā, t.i. - 47,3 procentu apmērā.

Tai skaitā poligonos nonāk un tiek apglabāts ievērojams daudzums iepakojuma materiāla, kas būtu derīgs otrreizējai pārstrādei. Vienlaikus Eiropas Savienība ir noteikusi, ka 2035. gadā apglabāt drīkstēs tikai 10 % no sadzīvē radītajiem atkritumiem, ko Latvija ir izvirzījusi kā vienu no sasniedzamajiem mērķiem Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021. – 2028. gadam. 

Šādi VVD pārbaudes poligonos veica pirmo reizi un attiecīgi to veikšanas mērķis bija konstatēt esošo situāciju, izmantojot vienotu pieeju pārbaužu veikšanā. Vienlaikus pārbaužu rezultāti tiks izmantoti turpmāko sarunu vešanā ar operatoriem, lai nodrošinātu efektīvu un vides prasībām atbilstošu poligonu darbību.   

Pēc veiktajām pārbaudēm identificēti vairāki problēmjautājumi poligonu darbībā saistībā ar tehniskā komposta izmantošanu, infiltrāta apsaimniekošanu, virszemes un pazemes ūdeņu monitoringu, datu kvalitāti u.c. 

VVD, sākot ar š.g. jūniju, trīs mēnešu laikposmā organizēs tikšanos ar visiem poligoniem un atbildīgajām institūcijām (pašvaldībām), prezentējot 2023. gada poligonu pārbaužu rezultātus, veicinot diskusiju ar reģionālo atkritumu apsaimniekošanas centriem, lai nodrošinātu esošās situācijas uzlabošanos un valsts noteikto atkritumu apsaimniekošanas mērķu sasniegšanu. 

Šī gada 6. jūnijā, VVD tikās ar Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociāciju (LASUA) un tikšanās laikā LASUA biedri tika iepazīstināti ar VVD cieto sadzīves atkritumu poligonu pārbaužu rezultātiem 2023. gadā un turpmāk plānotajām rīcībām, kā arī tika apspriestas iespējamās normatīvo aktu izmaiņas attiecībā uz tehniskā komposta sagatavošanas prasībām poligonā. 

Citi šobrīd lasa

Latvijas astrologs Kristaps Baņķis brīdina: šie Jāņi būs trauksmaini un bīstami 2
Studenti neizpratnē: viņus aicina apmaksāt pusdienas eksāmena komisijai 150 eiro vērtībā
SAB noliedz izskanējušās baumas par Loginas demisijas iemeslu 1
Pievienot komentāru