No difterijas līdz zaudētām dzīvībām: Bērnu aizsardzības centrs komentē plānotos grozījumus vakcinācijas jautājumos
foto: LETA
Atgādinām, ka 2024. gada 16. septembrī Latviju pāršalca traģiska vēsts - pēc saslimšanas ar difteriju mira četrus gadus vecs zēns, kurš pret šo slimību nebija vakcinēts. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) atgādina, ka vakcinācija pret difteriju ir valsts apmaksāta ikvienam iedzīvotājam jebkurā vecumā.
Dzīvības loterija

No difterijas līdz zaudētām dzīvībām: Bērnu aizsardzības centrs komentē plānotos grozījumus vakcinācijas jautājumos

Ieva Ozoliņa

Jauns.lv

Ņemot vērā iepriekšējo gadu traģiskos notikumus, kuros cietuši bērni saistībā ar vecāku rīcību, nevakcinējot bērnus pret personas veselībai bīstamām slimībām, Bērnu aizsardzības centrs atbalsta bērnu vecāku atbildības pastiprināšanu, ja bērna nevakcinēšanas rezultātā no konkrētas slimības iestājas bērna nāve vai arī bērnam rodas smagi un neatgriezeniski veselības traucējumi.

Kā Jauns.lv norādīja Bērnu aizsardzības centra Vadošā eksperte Simona Saule, Bērnu tiesību konvencijas 24.pantā noteikts, ka dalībvalstis atzīst ikviena bērna tiesības uz visaugstvērtīgāko pieejamo veselības standartu un tiesības izmantot ārstniecības un rehabilitācijas pakalpojumus.

Dalībvalstis cenšas nodrošināt, lai nevienam bērnam netiktu atņemtas tiesības uz šādu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību. Dalībvalstis cenšas panākt šo tiesību pilnīgu īstenošanu un veic attiecīgus pasākumus, lai apkarotu slimības.

Savukārt saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 4.panta 5.punktā noteikto bērna tiesības tiek aizsargātas, lai sasniegtu šādus mērķus: bērna veselības un dzīvības maksimālu aizsardzību. Saskaņā ar Civillikuma 177.pantā noteikto par bērna veselības aprūpes nodrošināšanu ir atbildīgi bērna vecāki. Līdz ar to, ņemot vērā iepriekšējo gadu traģiskos notikumus, kuros cietuši bērni saistībā ar vecāku rīcību, nevakcinējot bērnus pret personas veselībai bīstamām slimībām, Bērnu aizsardzības centrs atbalsta bērnu vecāku atbildības pastiprināšanu, ja bērna nevakcinēšanas rezultātā no konkrētas slimības iestājas bērna nāve vai arī bērnam rodas smagi un neatgriezeniski veselības traucējumi.   

Kā Jauns.lv skaidro Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere, atteikšanās no bērna vakcinācijas pati par sevi nav krimināli sodāma rīcība. Kriminālatbildību saskaņā ar Krimināllikuma 140. pantu var piemērot, ja nevakcinēšanas kā epidemioloģiskās drošības noteikumu pārkāpšanas rezultātā būs iestājušās smagas sekas.

Ministru kabineta 26.09.2000. noteikumu Nr. 330 "Vakcinācijas noteikumi" grozījumu projekts paredz jaunu atteikuma veidlapu (9. pielikums). Atteikumā no vakcinācijas (bērnam) iekļauts šāds teksts: "Apzinos, ja bērna nevakcinēšanai būs sekas, kas ietekmēs bērna veselību vai dzīvību, man var iestāties kriminālatbildība."

Šāda teksta iekļaušana atteikuma no bērna vakcinācijas veidlapā ir vecāku informēšana par sekām, kas var iestāties, ja atteikšanās no vakcinācijas rezultātā iestāsies smagas sekas. Termina "smagas sekas" skaidrojums ir noteikts likuma "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību" 24. panta pirmajā daļā: " (..) noziedzīgā nodarījuma rezultātā izraisīta cilvēka nāve, nodarīti smagi miesas bojājumi vismaz vienai personai, mazāk smagi miesas bojājumi vairākām personām, nodarīts mantisks zaudējums, kas nodarījuma izdarīšanas brīdī nav bijis mazāks par piecdesmit tai laikā Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu kopsummu, vai radīts citāds smags kaitējums ar likumu aizsargātām interesēm".

Grozījumi Vakcinācijas noteikumos nav saistīti ar atteikšanās no vakcinācijas kriminalizēšanu, tie informē personas par spēkā esošo regulējumu.

Jauns.lv jau informēja, ka šūmēšanos sabiedrībā izraisījis jaunais vakcinācijas noteikumu grozījumu projekts, kurā kā viens no priekšlikumiem minēts, ka, vecākiem atsakoties no bērna vakcinācijas, noteiktos apstākļos var iestāties kriminālatbildība.

Lai vecāki atbildīgāk izturētos pret vakcinaciju, veidlapa, kur vecāki atsakās no bērnu vakcinācijas, tiks papildināta ar informāciju par atteikuma sekām, tai skaitā vakcīnregulējamo slimību komplikācijām un iespējamo kriminālatbildību, ja būs iestājušās smagas sekas. 

Šis un citi priekšlikumi, kas iekļauti grozījumos Ministru kabineta noteikumos Nr. 330 "Vakcinācijas noteikumi", ir pieejami vēl publiskai apspriešanai līdz ceturtdienai, 16. janvārim. 

Atgādinām, ka 2024. gada 16. septembrī Latviju pāršalca traģiska vēsts - pēc saslimšanas ar difteriju mira četrus gadus vecs zēns, kurš pret šo slimību nebija vakcinēts. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) atgādina, ka vakcinācija pret difteriju ir valsts apmaksāta ikvienam iedzīvotājam jebkurā vecumā.