Viens no meklētajiem "Katjušas" dziedātājiem (foto: Valsts policija)

Kā sokas ar "Katjušas" dziedātāju meklēšanu Daugavpils sabiedriskajā transportā? Stāsta Valsts policija 1

Sabiedrība
10. jūlijā 13:01 2024. gada 10. jūlijā 13:01
 
Ziņu
nodaļa
| Jauns.lv
Nesen sabiedrību pāršalca ziņa par padomju laika militāro dziesmu, tostarp slavenās "Katjušas", dziedāšanu Daugavpils autobusā pēc pilsētas svētkiem 2. jūnijā, un Valsts policija lūdza palīdzību šo personu atpazīšanā. Nu paziņots, ka ir noskaidrotas trīs iesaistītās personas.

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Dienvidlatgales iecirkņa amatpersonas ir identificējušas trīs notikumā iesaistītās personas, portālam "jauns.lv" pastāstīja Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Latgales reģiona pārvaldes  jautājumos Jūlija Jurāne.

"Visos gadījumos uzsākts administratīvā pārkāpuma process, divām personām ir jau piemērots sods. Valsts policija atgādina, ka saskaņā ar Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā 13.1 pantu
par militārās agresijas un kara noziegumu slavinošu simbolu izmantošanu publiskā vietā, izņemot gadījumus, kad nav mērķa šos noziegumus attaisnot vai slavināt, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajai personai līdz 350 eiro, bet juridiskajai persona – līdz 2900 eiro," viņa piebilda.

Jauns.lv jau ziņoja, ka videofragments, kas vēlāk tika izplatīts sociālajos tīklos, filmēts autobusā pēc pilsētas svētkiem Daugavpilī 2. jūnijā. Līdz jūnijam vidum Valsts policija bija identificējusi divus no deviņiem "Katjušu" dziedātājiem un lūdza sabiedrību atpazīt pārējos. Viena no dziedātājām, kas iepriekš nonākusi policijas redzeslokā par līdzīgu pārkāpumu, saņēmusi administratīvo sodu 300 eiro apmērā.

Jāpiebilst, ka "Katjuša" ir Matveja Blantera dziesma ar Mihaila Isakovska vārdiem. Pēcāk tās vārdā tautā tika nosaukta PSRS armijas raķešu sistēma, kuru izmantoja Otrajā pasaules karā. Mūsdienās dziesma ir kļuvusi par Krievijas agresijas atbalstītāju un PSRS nostaļģijas pārņemto aktīvistu klasiku.

"Mēs to uztveram kā slavināšanas simbolu izmantošanu sabiedriskajā vidē," toreiz paziņoja Valsts policijas pārstāvis Ivars Kravcevičs. "Izdarītais likumpārkāpums pats par sevi, es uzskatu, ir nopietns, un šajos gadījumos sodi nebūs mazi. Sabiedrība jau vairākus gadus tiek brīdināta. Šie pārkāpumi uzliek administratīvu atbildību."

Savukārt iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis norādīja, ka sodi ir vajadzīgi, citādi "iespējamā brīvības, demokrātijas izpausme un vārds tiks pārprasts". "Tam vienkārši nevajadzētu notikt valstī, kurā mēs dzīvojam. Mēs atbalstām Ukrainu. Agresors ir Krievija. To, manuprāt, ļoti labi saprot un adekvāti reaģē Valsts policijas vadības līmenī."

Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas nodaļas vadītājs Rihards Bambals norādīja, ka "Katjušas" dziedāšana ir padomju varas slavinājums, kas īpaši nepatīkami ir jūnijā, kad Latvija atceras savas vēstures tumšākās lappuses — padomju armijas iebrukumu, okupācijas režīma noteikšanu un iedzīvotāju masveida deportācijas. "Šajā laikā vēl jo nepieļaujamāks ir kaut kas līdzīgs informatīvajā telpā. Runa nav tikai par tiešsaisti vai internetu. Pat dziedāt dziesmu, kas slavē padomju armiju, nozīmē principā priecāties gan par Latvijas okupāciju, gan cilvēku deportācijām, traģiskajiem likteņiem, bet tagad principā atbalsts Krievijas agresijai un tās karam pret Ukrainu," viņš piebilda.

Pēc pilsētas svētkiem Daugavpilī tika ierosināti vairāki administratīvie procesi, kā arī kriminālprocess par kara noziegumu attaisnošanu. 

Citi šobrīd lasa

Marta mira agonijā, nokrītot no klints Itālijas salā: viņa lūdza savam partnerim palīdzību, taču viņš viņu neglāba 6
Mirusi 94 gadus vecā Klinta Īstvuda mīļotā, kura bija 33 gadus jaunāka par aktieri
FOTO: pēdējā gaitā tiek pavadīta bijusī Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre
Pievienot komentāru