Hacker with computers in room (Foto: Shutterstock)

VID brīdina par atkārtotiem krāpnieciskiem e-pastiem. Kā tos atpazīt?

Sabiedrība
10. jūlijā 08:31 2024. gada 10. jūlijā 08:31
 
Ziņu
nodaļa
| Jauns.lv
Valsts ieņēmumu dienests (VID) aicina iedzīvotājus uzmanīties no krāpnieku īsziņām un e-pastiem, kas rakstīti it kā VID vārdā. Drošs komunikācijas kanāls ir Elektroniskās deklarēšanas sistēma (EDS). VID iedzīvotājiem nekad nesūta īsziņas. Savukārt e-pastā iedzīvotāji saņem tikai paziņojumus par informāciju, kas pieejama EDS, turklāt šajā paziņojumā ir saite uz EDS eds.vid.gov.lv.

Īpaši pēdējo nedēļu laikā VID vēršas iedzīvotāji un uzņēmumi, kas saņēmuši e-pastu vai īsziņu no krāpniekiem. Krāpnieki uzdodas par VID un aicina veikt noteiktas darbības saistībā ar nodokļu atmaksu. Krāpnieku mērķis, visticamāk, ir iegūt cilvēku bankas konta piekļuves datus, tāpēc VID aicina iedzīvotājus būt īpaši uzmanīgiem.

VID informācijas sistēmas drošības pārvaldnieks Žanis Vuguls atzīst: “Liela daļa no ziņojumiem, ko saņemam, liecina par to, ka sabiedrība ir aktīva, atpazīst šos krāpniecības mēģinājumus un zina, ka ar saviem datiem dalīties nedrīkst. Tomēr nākas secināt, ka arī krāpnieki nesnauž un izgudro aizvien jaunus veidus, kā pārliecināt ziņas saņēmēju un likt rīkoties. VID sistēmas un datu glabātuves ir drošas un no mūsu datubāzēm neautorizēti nav iespējams iegūt ne e-pastus, ne citu informāciju par nodokļu maksātājiem. Par to liecina arī fakts, ka šādas e-pasta vēstules  krāpnieki izsūta arī uz e-pasta adresēm, kas nav reģistrētas EDS.”  

Saistītās ziņas

Krāpnieki izsūta viltus "Smart-ID" e-pastus, brīdina "Cert.lv"
Valsts policija brīdina: aktīvi uzdarbojas telefonkrāpnieki 1
Vai tiešām var pelnīt 500 eiro stundā?: Elviss Strazdiņš atmasko krāpniekus "TikTok"

Kā atpazīt, ka saņemtā ziņa ir krāpnieciska:

  • Ja saņemta īsziņa it kā no VID, tad tā ir krāpnieciska. VID iedzīvotājiem nekad nesūta īsziņas.
  • Ja saņemta īsziņa no savas vai jebkuras citas bankas par nodokļu atmaksu, tad tā ir krāpnieciska. VID nodokļus atmaksā uz iedzīvotāju EDS norādīto kontu, bankām šajā procesā nav jāiesaistās un iedzīvotājiem nekādas papildu darbības pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas nav jāveic.
  • Ja saņemts e-pasts, kurā aicināts veikt jebkādas darbības (sekot saitei, skenēt QR kodu utml.), lai saņemtu nodokļu atmaksu, vai ja saites šajā e-pastā neved uz adresi eds.vid.gov.lv vai eds.vid.gov.lv/login/, tas ir krāpniecisks. Lai saņemtu nodokļu atmaksu, iedzīvotājiem ir EDS jāiesniedz gada ienākumu deklarācija un tālākā nodokļa atmaksa notiks automātiski. Savukārt, ja VID lūdz, piemēram, precizēt deklarāciju, tad tas jādara tikai EDS. EDS adrese ir eds.vid.gov.lv. Savukārt no EDS izsūtīts paziņojums e-pastā pienāk no šāda adresāta “VID Elektroniskās deklarēšanas sistēma” vid.eds@vid.gov.lv
Foto: Valsts ieņēmumu dienests
Krāpnieciska e-pasta piemēri (Foto: Valsts ieņēmumu dienests)

Citi šobrīd lasa

Latvijas kriminālā vēsture: uz apsūdzēto sola Japončika banda no Latgales
Marta mira agonijā, nokrītot no klints Itālijas salā: viņa lūdza savam partnerim palīdzību, taču viņš viņu neglāba 7
Mirusi 94 gadus vecā Klinta Īstvuda mīļotā, kura bija 33 gadus jaunāka par aktieri
Pievienot komentāru