Publicitātes foto

Divi mēneši deputāta ādā

Politika
9. jūlijā 13:07 2024. gada 9. jūlijā 13:07
  Kas Jauns | Sadarbības projekts
Kad šā gada maijā parādījās ziņa par Eiropas Parlamenta deputātes Daces Melbārdes atkāpšanos no amata un to, ka līdz jaunā sasaukuma pilnvaru sākumam viņas vietā Briselē strādās Ansis Pūpols, kurš līdz tam bija zināms kā žurnālists, daudzi smīkņāja – ko gan divu mēnešu laikā var paveikt?! Kaislības uzkurināja arī pats Ansis, sociālajos tīklos paziņojot, ka par deputāta algu pirkšot jaunu filmēšanas aparatūru, ko izmantot turpmākajās žurnālista gaitās. Aparatūra, starp citu, tā arī vēl nav nopirkta, taču divos deputāta statusā pavadītajos mēnešos Pūpols ir paspējis izvērst negaidīti aktīvu darbību, un Kas Jauns ar viņu sazinājās brīdī, kad viņš atradās Eiropas Konservatīvo un reformistu grupas studiju dienās Sicīlijā.

Kāda bija tava pirmā reakcija, uzzinot, ka jādodas uz Briseli?

To muļķīgo tvītu par kameras pirkšanu es publicēju apmēram stundu pēc tam, kad uzzināju, ka Dace Melbārde ir atkāpusies. Tikai pēc tam sāku nopietni domāt, kā reāli piepildīt ar darbu divus mēnešus Eiropas Parlamentā, kas man ir atvēlēti. Nolēmu koncentrēties uz divām tēmām – uz Gruziju un banku lietām.

Gruzijas tēma man šķita būtiska tāpēc, ka patlaban izšķiras šīs valsts nākotne. Ukrainā viss ir skaidrs – tur tauta cīnās pret Krievijas agresiju. Savukārt Gruzijā ir puslegāla, pusdemokrātiska valdība, kas atrodas diezgan stiprā Krievijas ietekmē, un, kā man stāstīja vietējie, krievi pamazām pārņem arī turienes policejiskās iestādes. Turklāt tas notiek plānveidā un nemanāmi, un tas, manuprāt, ir ļoti bīstami. Vienreiz Gruzijā jau pabiju, turklāt braucu pats par saviem līdzekļiem, tūlīt braukšu vēlreiz, jo esmu saņēmis uzaicinājumu no Gruzijas Apvienotās nacionālās kustības kongresa.

Vai divu mēnešu laikā vispār Eiropas Parlamentā ir iespējams kaut ko izdarīt?

Tas atkarīgs no katra deputāta paša. Skaidrs, ka to divu mēnešu laikā man nav iespējams piedalīties Eiropas normatīvu izstrādē, jo nenotiek komiteju sēdes. Taču es varu izmantot savas deputāta pilnvaras, lai atbalstītu Gruziju. Otrs virziens, kurā nolēmu padarboties, ir tēma, kas mani vienmēr interesējusi kā žurnālistu, – banku sistēma un krievu nauda Eiropā. Viens no interesantākajiem jautājumiem, par ko esmu uztaisījis divas filmas, ir par Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas

(ERAB) darbību Latvijā un citās valstīs. Man liekas aizdomīgi, kāpēc vēl arvien krievu oligarhs Viktors Vekselbergs darbojas Kipras bankā Bank of Cyprus kopā ar ERAB, kurā viens no uzraudzības padomes locekļiem ir Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis. Šajā gadījumā sankcijas pret Krieviju nestrādā, jo Kipra nav pievienojusies to valstu pulkam, kas pret Vekselbergu noteikušas sankcijas. Kipra joprojām daudziem krievu oligarhiem ir naudas vārti ceļā uz Eiropu. Tieši šajās dienās vajadzētu saņemt Dombrovska atbildi uz jautājumiem par šo situāciju.

Vēl gribētu dziļāk painteresēties par farmācijas jomu, jo Latvijā, atšķirībā no daudzām citām valstīm, ļoti lielu farmācijas biznesa daļu kontrolē viena uzņēmumu grupa – vairāk nekā 60 procentus. Jautājums – vai regulators ir pietiekami daudz darījis, lai to novērstu? Paši viņi apgalvo, ka ir pagarinājuši termiņu, lai šo jomu sakārtotu, taču nu jau tas ilgst vairāk nekā divus gadus.

Vai, sākot strādāt Eiropas Parlamentā deputāta statusā, saskāries arī ar kādiem
pārsteigumiem?

Šādas tādas dīvainības bija, taču es jau ar Eiropas Parlamenta darbu esmu diezgan daudz saskāries kā žurnālists, tāpēc nekādu īpašu pārsteigumu nebija. Tikko atbraucu uz Briseli jaunajā statusā, tā man uzreiz anulēja žurnālista kartīti un izsniedza deputāta kartīti. Pēdējā darba dienā varēšu anulēt deputāta kartīti un atjaunot žurnālista kartīti. Pati Brisele man liekas kā tāds no dažādām daļām salīmēts deķis, līdzīgi kā Londona. Kādu laiku padzīvoju viesnīcā, reizēm aizbraucu uz kaimiņos esošo Ģenti, kur nodzīvoju veselu nedēļu, jo šī pilsēta man ļoti patīk.

Vai kāds no Briselē jau esošajiem politiķiem tev palīdzēja saprast turienes spēles noteikumus?

Jā, diezgan daudz runāju ar Robertu Zīli par Briseles zemūdens akmeņiem. Uzzināju, kā te notiek darījumu slēgšana dažādu valstu grupās. Uzradās arī kāds Luksemburgas deputāts, kurš negaidīti sāka runāt par to, ka nepieciešams panākt, lai Ukraina uzsāk miera sarunas. Sak, mums jāpanāk, lai Ukraina noslēdz mieru, mēs taču nevaram sekot Amerikas piemēram un viņus tikai apgādāt ar ieročiem! Skaidrs, ka luksemburgiešiem un daudziem Eiropas dienvidu valstu deputātiem karš Ukrainā liekas kaut kas tāls un nesaprotams. Tas uzskatāmi parāda viņu neizpratni par to, kas ir Krievija, kas ir Baltijas valstis un kas notiek Ukrainā. Var jau to visu viņiem skaidrot, taču tas strādā tikai tad, ja kāds ir gatavs tevi uzklausīt. Diemžēl diezgan daudzi tur vēl dzīvo ilūzijās par mieru un sadarbību ar Krieviju, stāstot apmēram to pašu ko Šlesers – ar kaimiņiem taču vajag sadzīvot un kaut kad taču būs jāveido labas attiecības ar Maskavu.

Sociālajos tīklos diezgan lielu ažiotāžu izraisīja tavs lēmums par palīgu izvēlēties Ogres mēru Egilu Helmani. Ko tad viņš tev īsti palīdz?

Pirmkārt, viņš ļoti daudz palīdz Ukrainai un regulāri ved uz turieni palīdzības kravas. Ņemot vērā, ka arī es darbojos šajā virzienā, man Egila padomi un kontakti ļoti noder. Sašutums par to, ka nu viņš pelnīs Briselē lielu algu, galīgi nav vietā – viņš par palīgu ir pieņemts uz nepilnu mēnesi ar 20 procentu algas likmi. Samaksa viņam ir simboliska. Otrkārt, zināmā mērā tā bija Helmaņa iniciatīva, jo arī viņu ļoti interesē, kā darbojas politiskā sistēma Briselē.

Kā Briselē iejuties mūsu jaunievēlētais Eiroparlamenta deputāts Reinis Pozņaks, ar kuru tev
ir labas attiecības?

Arī viņš atbrauca uz studiju dienām Sicīlijā, taču pa ceļam Reinim pazuda čemodāns – atradās tikai pēc divām dienām. Kopā aizbraucām uz veikalu, kur viņš varēja nopirkt dažas drēbes. Starp citu, Sicīlijā trāpījām tieši laikā, kad notika Etnas vulkāna izvirdums un visi tikām apbērti ar pelniem. Bet pamazām jau Pozņaks sāk saprast, kas un kā te notiek. Pārsteigumu jau viņam te vēl būs daudz.

Tev pašam nav pa šiem diviem mēnešiem radusies vēlme pārorientēties no žurnālistikas uz politiku?

Patiesībā jau man Daces Melbārdes atkāpšanās nāca kā liels pārsteigums, nekam tādam nebiju gatavs. Jā, savulaik kandidēju uz Eiropas Parlamentu, taču biju jau samierinājies, ka ievēlēja divus pirmos kandidātus un es paliku aiz svītras. Tagad tomēr nācās uz diviem mēnešiem kļūt par deputātu, un, kā nu māku, tā es to darbu daru. Paralēli darbojos pie saviem filmu projektiem, jo vairāki jau gaida savu kārtu. Paspēju noproducēt filmu par Brazīlijas latviešu pianistu Paulo Šteinbergu, kurš tikko viesojās Rīgā. Tagad gribu uztaisīt dokumentālo filmu par Gruziju, lai arī cilvēki Latvijā saprot, kas īsti tur notiek. No malas jau to ir grūti saprast, ir jāpavada kāds laiks tur uz vietas un jāparunājas ar cilvēkiem. No iepriekšējās vizītes man jau ir diezgan daudz safilmēta materiāla, bet tagad braukšu vēl uz četrām dienām.

Pats esi gandarīts par to, ko esi paveicis šajos divos mēnešos?

Teikšu tā: pat, ja Dombrovskis neko nedarīs, lai izbeigtu ERAB kopējo banku biznesu ar Putina oligarhu Vekselbergu; pat, ja Eiropas dalībvalstis nenoteiks sankcijas Gruzijas amatpersonām; pat, ja mana balss būs par vāju, lai izbeigtu farmācijas monopolu Latvijā, mana divu mēnešu ilgā eiromandāta pievienotā vērtība ir atbalsts tiem gruzīniem, kas grib dzīvot Eiropas Savienībā. Gruzijas cilvēki man izteica pateicību par to, ka tur braucu, jo nav jau tā, ka Eiropas amatpersonu vizītes tur būtu bieži. Svarīgi arī, ko domā Gruzijas policisti. Ceru, ka manis mudinātā diskusija par sankciju noteikšanu augstākajām Gruzijas amatpersonām pamudinās kādu gruzīnu policijas virsnieku divreiz apdomāt, pirms izpildīt nelikumīgu pavēli ar spēku vērsties pret cilvēkiem Tbilisi ielās.

Materiāls sagatavots ar Eiropas Parlamenta Konservatīvo un Reformistu grupas finansiālu atbalstu.

Citi šobrīd lasa

Ministra Ašeradena bijusī sieva Daiga Freimane pēc šķiršanās dodas uz Parīzi kļūt par gleznotāju
Mirusi 94 gadus vecā Klinta Īstvuda mīļotā, kura bija 33 gadus jaunāka par aktieri
FOTO: pēdējā gaitā tiek pavadīta bijusī Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre