Lingvisti nepiekāpīgi: grib vai ne, bet Medemciemam nāksies vien kļūt par Mēdemciemu
Olaines pašvaldība nevēlas Medemciemu pārsaukt par Mēdemciemu, kā to iecerējis Valsts valodas centrs. Lingvisti ir gana nepiekāpīgi - pašvaldības nostāju plāno apstrīdēt pat tiesā.
Kā Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija" norādīja Olaines novada Vēstures un mākslas muzeja vecākais speciālists Māris Ribickis, Valsts valodas centrs (VVC) jaunā nosaukuma pamatojumā atsaucas uz Mēdemu dzimtu, bet "Mēdemiem ir piederējuši muižas īpašumi Kurzemē un Zemgalē, Olaine nav Zemgalē".
Ribickis skaidro, ka pašvaldības rīcībā un arī arhīvos nav neviena apstiprinoša dokumenta, ka šī dzimta būtu arī rentējusi šo zemi, uz kā pamata varētu atsaukties, ka tas ir tieši no šīs dzimtas nācis nosaukums.
Tikmēr Valsts valodas centra galvenais lingvists Agris Timuška LTV skaidroja, ka , ka pašvaldībai nāksies nosaukumu mainīt, "jo pareizā forma viennozīmīgi ir Mēdemciems ar garo "ē"".
"Valsts valodas centrs pašlaik apsver iespēju, kā panākt šādu lēmuma pieņemšanu. Visticamāk, vēršoties tiesā ar prasību atcelt Olaines novada domes nekorekto lēmumu," pieļāva VVC pārstāvis.
Komentējot situāciju VVC Terminoloģijas un tiesību aktu tulkošanas departamenta vadītājs, direktora vietnieks attīstības jautājumos Arturs Krastiņš aģentūrai Leta pauda, ka VVC turpinās diskusijas ar Olaines novada pašvaldību par Medemciema nosaukuma rakstību.
VVC Latviešu valodas ekspertu komisijas atzinums ir saistošs, tāpēc oficiāls ceļš no VVC puses būtu Olaines novada domes lēmuma apstrīdēšana tiesā. Taču, lai veidotu abpusēju izpratni par radušos situāciju un abu institūciju apsvērumiem, kā arī lieki nekavētu šī jautājuma risināšanu, centrs turpināšot diskusiju ar Olaines novada domi par ciema nosaukumu galvenokārt sarunu ceļā.
Jau ziņots, ka saskaņā ar domes lēmumu pašvaldība nemainīs Medemciema nosaukuma rakstību. Jautājumu dome skatīja, jo VVC aicināja pašvaldību nekavējoties pieņemt lēmumu par oficiālā vietvārda - apdzīvotās vietas nosaukuma "Medemciems" - rakstības precizēšanu formā "Mēdemciems". VVC norāda, ka šis vietvārds veidots no vācbaltiešu dižciltīgo dzimtas uzvārda, kurš atbilstoši mūsdienās spēkā esošajiem citvalodu īpašvārdu atveides principiem latviešu valodā atveidojams formā "Mēdemi".
Pašvaldībā norāda, ka, balstoties uz Olaines Vēstures un mākslas muzeja krājumā esošo informāciju, kā arī veicot padziļinātu attiecīgā laika periodikas analīzi, konstatēts, ka apdzīvotā vieta, kas vēstures avotos tiek konsekventi dēvēta par "Medemciemu", ir minēta arī citos laikmeta dokumentos ar šo pašu nosaukumu.
"Olaines novada vēstures pētniece Valda Vīlīte savā monogrāfijā "Ceļojums no Žagarkroga līdz Šulca un Bluku krogam" ir veicinājusi plašāku izpratni par novada vēsturi. Tomēr, veicot detalizētu pētījumu, pētniecei neizdevās atrast tiešu saikni starp vēsturisko vācbaltiešu dzimtu "Mēdemi" un minēto apdzīvoto vietu "Medemciems"," norāda pašvaldībā.
Dome savu lēmumu pamato arī ar to, ka vietvārda nosaukums "Medemciems" izveidojies 20.gadsimta vidū Medema purva vidū, starp Rīgas - Jelgavas dzelzceļu un Baložu pilsētu.
Izpildot VVC ieteikumu mainīt ciema nosaukumu uz Mēdemciemu, ņemot vērā lielu skaitu ciemā reģistrēto nekustamo īpašumu un šajos īpašumos deklarēto personu skaitu, tas radīs neērtības iedzīvotājiem, juridiskām personām, kas šajā ciemā reģistrējuši savu uzņēmējdarbību, secina domē. Saskaņā ar Valsts zemes dienesta kadastra informācijas sistēmā reģistrētajiem datiem Medemciemā ir reģistrēts 2371 nekustamais īpašums. Bet saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem Medemciemā ir deklarēta dzīvesvieta 1847 personām.
"Ciema nosaukuma maiņa ir nelabvēlīga adresātiem un trešajām personām, nav saimnieciski un ekonomiski lietderīgi, un nav atbalstāma," lēmumā pauž domē.
Turklāt domē uzskata, ka vietvārds "Medemciems" ir vēsturiski mantots nosaukums, kurš no iedzīvotāju sarunvalodas ir labskanīgs vietvārds, dzirdei tīkams, viegli uztverams, viegli izrunājams, ir daiļskanīgs. Tāpat kā vēsturiski mantotais un piešķirtais nosaukums tas ir saglabājams.